دانشنامه فرزند

کم خونی سلول داسی شکل

دانشنامه فرزند: کم خونی سلول داسی شکل که در نواحی مالاریا خیز شایع است، بیماری خونی ارثی خطرناکی است که در آن سلول های قرمز خون تغییر شکل داده و به شکل داس در می آیند. سلول های داسی ممکن است رگ های ریز خونی را مسدود کنند. همچنین این سلول ها آسان تر از سلول های قرمز طبیعی نابود می شوند که موجب کم خونی می شود.

کم خونی سلول داسی شکل چیست؟

تغییر شکل سلول های قرمز خون به این دلیل رخ می دهد که این سلول ها حاوی نوعی غیر عادی از هموگلوبین (رنگدانه حامل اکسیژن) هستند که هموگلوبین s نام دارد. اگر کودکی ژن غیر عادی را از هر دو والد خود به ارث ببرد به این بیماری مبتلا می شود، اما اگر ژن غیر عادی را از یکی از والدین و ژن هموگلوبین عادی را از دیگری به ارث ببرد به صفت سلول داسی شکل مبتلا می شود. کودک دارای صفت سلول داسی شکل هیچ علایمی ندارد، اما می تواند ژن ناهنجار را به فرزندان خود منتقل سازد.

علایم کم خونی سلول داسی شکل

علایم و نشانه های این بیماری تا زمانی که حداقل کودک به 4 ماهگی برسد بروز نمی کند. این علایم عبارتند از:

  • کم توانی و کم نفسی
  • دوره های یرقان (زردی پوست و تخم چشم ها)
  • حمله های درد شدید در استخوان ها، سینه یا شکم که از انسداد رگ های ریز خونی که رسیدن اکسیژن به بافت ها را کم می کند ناشی می شود. آب زدایی بدن، سرماخوردگی یا عفونت شدید احتمال این حمله ها را بیشتر می کند. درد ممکن است در شدت های مختلف متفاوت باشد و برای چند ساعت تا چند هفته طول بکشد.
  • سندرم دست و پا. تورم دست ها و پاها از اولین نشانه های این بیماری در نوزادان است.
  • تاخیر در رشد و بلوغ در نوجوانان

عوارض کم خونی سلول داسی شکل

این بیماری احتمال ابتلا به سینه پهلو میکروبی را بالا می برد. گاهی تامین خون برای کلیه ها، طحال یا مغز کاهش می یابد که منجر به صدمه به این اعضای بدن می شود.

پیشگیری و درمان کم خونی سلول داسی شکل

توسط آزمایش خون می توان مشخص کرد که شما دارای ژن معیوب می باشید یا خیر. زن و شوهری که هر دو آن ها ژن معیوب دارند باید قبل از تشکیل خانواده تحت مشاوره ژنتیکی قرار بگیرند. در آزمایش های اوایل بارداری نیز ابتلای این بیماری در جنین مشخص می شود. بسیاری از کودکان مبتلا با آزمایش های خون بدو تولد شناسایی می شوند.
درمان شامل ترکیبات حاوی اسید فولیک برای کاهش شدت کم خونی، مصرف منظم پنی سیلین برای پیشگیری از عفونت، واکسیناسیون در قبال میکروب سینه پهلو و داروهای مسکن برای مواقع لازم می باشد. کودک باید مایعات فراوان بنوشد و در معرض سرما قرار نگیرد.

دکتر را خبر کنید: اگر فرزندتان دچار حمله درد همراه با تب، رنگ پریدگی ناگهانی، استفراغ مداوم یا اسهال شدید، دشواری تنفس یا تنفس سریع، خواب آلودگی غیر عادی یا کم توانی یا درد شدید شکم شد فوراً آمبولانس خبر کنید.

با مراقبت پزشکی مناسب بیشتر کودکان مبتلا ادامه حیات می دهند. اگر علایم شدید باشد ممکن است در صورت وجود اهدا کننده مناسب امکان پیوند مغز استخوان بررسی شود. پیوند مغز استخوان موفقیت آمیز موجب درمان کامل می شود.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «حوادث و صدمات» واقع در بخش «نوزاد» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 1 کاربر 4 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ تولد کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...