دانشنامه فرزند

تالاسمی

دانشنامه فرزند: تالاسمی یک اشکال موروثی کم خونی است که بیشتر در بین مردم مدیترانه، آفریقا و آسیا دیده می شود. دو نوع تالاسمی ماژور و مینور وجود دارد. تالاسمی ماژور اختلال خطرناکی است که در صورت عدم درمان موجب کندی رشد و تغییر شکل جمجمه می شود و تالاسمی مینور معمولا هیچ گونه علایمی را سبب نمی شود.

تالاسمی چیست؟

تالاسمی از نقصی در ژن مربوط به تولید هموگلوبین (رنگدانه حامل اکسیژن در سلول های قرمز خون) ناشی می شود. در صورتی که کودک ژن معیوب را از هر دو والدین دریافت کند دچار تالاسمی ماژور می شود که موجب عدم توانایی تولید هموگلوبین عادی می شود. سلول های قرمز خون، کوچک و ظریف می شوند و به آسانی در هم می شکنند که منجر به کم خونی شدید می شود. اگر ژن معیوب فقط از یکی از والدین به ارث برسد کودک دچار تالاسمی مینور می شود که در این صورت سلول های قرمز نیز اندکی کوچک تر از حالت عادی خواهند بود.

علایم تالاسمی

علایم و نشانه ها بستگی به نوع و شدت بیماری دارد. علایم تالاسمی ماژور از زمان نوزادی آغاز می شود و تا دو سالگی پیشرفت می کند. علایم شامل:

  • رنگ پریدگی پوست
  • خستگی مزمن
  • تنگی نفس
  • زرد شدن پوست (یرقان)
  • ادرار تیره
  • کندی رشد و تغییرات استخوانی صورت
  • تورم شکم

پیشگیری و درمان تالاسمی

والدین یا بستگان نزدیک کودک مبتلا به تالاسمی و هر فردی که مبتلا به تالاسمی است و بخواهد دارای فرزند شود باید مورد مشاوره ژنتیکی قرار گیرد و آزمایش های لازم را انجام دهد. اگر جنین به تالاسمی مبتلا باشد والدین می توانند درخواست سقط جنین بدهند.

تالاسمی با آزمایش خون مشخص می شود. برای کودکان مبتلا به تالاسمی ماژور، از چند ماهگی به طور ماهیانه خون تزریق می شود، اما ممکن است تزریق خون مداوم نهایتا موجب صدمه به اعضای داخلی بدن همچون قلب و کبد شود، زیرا این اعضا از آهن انباشته می شوند. از این مشکل با تزریق منظم ماده ای به نام دسفریوکسامین می توان پیشگیری کرد. تالاسمی مینور نیاز به درمان ندارد.
افراد مبتلا به تالاسمی باید رژیم غذایی سالم مصرف کنند. پزشک ممکن است مکمل های اسید فولیک برای فرزندتان تجویز نماید. بهتر است برای جلوگیری از عفونت از تماس کودک با افراد بیمار خودداری نمایید. کودکان مبتلا به تالاسمی ماژور در صورت درمان مناسب و منظم چشم انداز خوبی برای رشد و تکامل عادی دارند و بسیاری از آن ها تا میانسالی ادامه حیات می دهند.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «حوادث و صدمات» واقع در بخش «نوزاد» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 2 کاربر 5 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ تولد کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...