دانشنامه فرزند

هموفیلی

دانشنامه فرزند: هموفیلی یک اختلال ژنتیکی است که موجب خونریزی خود به خود می شود و تقریبا از هر ده هزار پسر یک نفر به آن مبتلا است.

هموفیلی چیست؟

این عارضه در اثر کم فعالیتی فاکتور 8، که یک ماده منعقد کننده موجود در خون می باشد رخ می دهد. این بیماری از مادر به فرزند پسر انتقال می یابد. هموفیلی انواع مختلف دارد. میزان شیوع هموفیلی A از هموفیلی B بیشتر است. ژنی که باعث هموفیلی C می شود می تواند هم از طریق پدر و هم مادر به هر دو گروه دختر و پسر انتقال یابد.

علایم هموفیلی

  • خونریزی طولانی در صورت جراحت یا حتی یک عمل جراحی جزیی، همچون کشیدن دندان
  • خون دماغ بدون علت شناخته شده
  • تورم دردناک عضله و مفاصل در نتیجه خونریزی داخلی
  • خونریزی غیر عادی بعد از تزریق واکسن

درد ناگهانی، تورم و گرمی مفاصل بزرگ مانند زانو، آرنج، مفصل ران و شانه ها، استفراغ مکرر، خستگی شدید، دوبینی نشانه های هموفیلی حاد می باشد. در موارد حاد خطر آسیب به عضله و مفاصل در اثر خونریزی مکرر داخلی وجود دارد.

درمان هموفیلی

پزشک آزمایش توانایی انعقاد خون را تجویز می کند و با نتیجه آزمایش تشخیص قطعی انجام می شود. درمان ممکن است شامل تزریق فاکتور 8 توسط والدین در مواقع خونریزی باشد. در صورت خونریزی شدید ممکن است بستری شدن در بیمارستان لازم باشد. اگر دفعات خونریزی زیاد باشد والدین می توانند فاکتور 8 را به طور منظم از طریق قطره چکان به کودک بدهند تا از خونریزی پیشگیری شود.

به کودکان مبتلا به هموفیلی توصیه می شود که از فعالیت های خطر زا همچون ورزش هایی که تماس جسمانی در آن ها وجود دارد خودداری کنند. باید از برخی داروها مانند آسپرین و ایبوپروفن برای کودکان مبتلا خودداری نمایید. استامینوفن می تواند جایگزین مناسبی برای تسکین درد خفیف باشد. در صورتی که هنگام خونریزی، فاکتور 8 به سرعت داده شود یا تزریق آن در فواصل منظم انجام شود، ممکن است آسیبی به عضله و مفاصل نرسد و طول عمر نیز قاعدتا تا حد طبیعی خواهد بود.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «حوادث و صدمات» واقع در بخش «نوزاد» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 2 کاربر 5 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ تولد کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...