دانشنامه فرزند

معنی اسم الهه - فرهنگ نام

الهه

پروفایل اسم
اله‍‍ه
عربی
جنسیت:
مونث
ریشه:
عربی
معادل ابجد:
۴۱
بازخورد مردمی
میزان محبوبیت
4.9 / 5 867 836 31
مورد تایید ثبت‌احوال
649 620 29

توصیف سایر کاربران:

  • آیا اسم «الهه» را می‌پسندید؟
  • آیا شما و یا اطرافیان شما توانسته‌اند اسم «الهه» را در شناسنامه فرزند خود ثبت نمایند؟
متاسفانه خطایی در ثبت اطلاعات شما پیش آمده است.
معنا و مفهوم

مظهر پرستش، بت، آفتاب، مونث «اله» به معنی رب النوع است.

Isis_Musei_Capitolini_MC744.jpg

الهه در ویکی‌پدیا:

ایزدبانو، خدای‌بانو یا الهه (به عربی: إلهة) به خدایان زنانه‌ای گفته می‌شود که پرستش آن‌ها در میان جوامع باورمند به ادیان چندخدایی کهن رواج داشته‌است. مردمان پیش از تاریخ با هدف نزدیکی به سرچشمه‌های نیروی باروری یا برای به‌دست آوردن خوشنودی و همکاری ایزدبانوان، تندیس‌هایی از آنان ساخته‌اند و به نیایش‌گاه‌ها هدیه یا در کنار مردگانشان دفن کرده‌اند. این رسم در دوران تاریخی نیز با وجود پایه‌ریزی ادیان و آداب نو به گونه‌ای آراسته‌تر ادامه یافته‌است. ایزدبانوان مورد پرستش در جهان باستان، بیشتر نگاهبان زمین و آب‌ها و در ارتباط با عشق، باروری و حاصل‌خیزی بوده‌اند. از تندیس‌ها یا نشانه‌های آنان در آیین‌های باروری زمین، دام و انسان، آیین‌های بلوغ، درمان‌بخشی زنان سترون و یاری بانوان به هنگام زایمان نیز استفاده می‌شدهایزد بانوان در بسیاری از فرهنگ‌ها و مذاهب، به ویژه مذاهب چندخدایی وجود دارند. ایزیس، حاثور، موت و نفتیس ایزدبانوان مشهور مصر باستان هستند. معروف‌ترین خدایان زن در میان‌رودان، ایشتار و نینلیل بودند که در بابل هم مورد پرستش قرار می‌گرفتند. در یونان باستان ۴ الاهه به نام‌های گایا، هرا، آفرودیته و آتنا اهمیت بیش‌تری داشتند. در عربستان پیش از اسلام، عزی، منات و لات ایزدبانوان مورد پرستش مردم عرب بودند. در بین هندوها هنوز پرستش خدایان مؤنث رواج دارد. خدایان زن در هندوگرایی، گاه برخوردار از روحیه زنانه، آرام و مهربان پنداشته می‌شوند؛ در موارد دیگر ایزدبانوان همچون نابودکنندگان ترسناکی ظاهر می‌شوند. در هندوگرایی خدایان جنگنجوی زن نیز فراوان‌اند. دورگا، پورانا و دیوی مهم‌ترین ایزدبانوان هندوها هستند.

اطلاعات فوق به صورت خودکار از تارنمای ویکی‌پدیا فراخوانی و بارگذاری شده است. شما می‌توانید نسخه اصلی و کامل مطلب را در ویکی‌پدیا مطالعه نمایید.

الهه در ویکی‌واژه:

فارسی ریشه شناسی پیش هند و ایرانی آوایش [اِئل/آهِه] قید الهه این کلمه به صورت الاهه نیز انشاء می‌شود ولی ذات هر دو کلمه یک مفهوم دارد. الهه پیش هر چیز یک آیین زشت بوده از گذشته‌های دور تا به امروز و تا آینده نامعلوم. رسم بر این بوده همیشه در خانواده و حتی خاندان یا قبیله یکی از فرزندان معصوم آغ شود و وقتی آغ شد از خانواده طرد و در جامعه سرگردان می‌گردد. الهه از اینجا نشعت می‌گیرد فرد آواره بی سبب یا با سبب مستوجب آه و نفرین ائل یعنی ایل و تبار گشته است. معبود، مار بزرگ، خورشید. ریشه‌شناسی۲ عربی اسم مؤنث اله. مترادف‌ها الهی منابع فرهنگ لغت معین–––– برگردان‌ها

فارسی انگلیسی فرانسوی کردی مالاگاسی پشتو روسی

اطلاعات فوق به صورت خودکار از تارنمای ویکی‌واژه فراخوانی و بارگذاری شده است. شما می‌توانید نسخه اصلی و کامل مطلب را در ویکی‌واژه مطالعه نمایید.
طریقه نوشتار
پیرامون وب

افراد مشهور با نام الهه:

در لیست زیر برخی از افراد مشهور و نامدار که در ویکی‌پدیا صفحه‌ای به نام خود داشته‌اند را مشاهده می‌نمایید:

اطلاعات فوق به صورت خودکار از تارنمای ویکی‌پدیا فراخوانی و بارگذاری شده است.
پیشنهاد سایر اسامی

اسامی مرتبط:

نام‌های زیر از لحاظ معنا، مفهوم و یا مصداق به اسم الهه نزدیک می‌باشند.

شباهت در نوشتار:

نام‌های زیر متشکل از حروف تشکیل دهنده اسم الهه بوده و از لحاظ نوشتاری به یکدیگر شبیه می‌باشند.

اسامی هم ابجد:

معادل ابجد در نام‌های زیر با معادل ابجد اسم الهه برابر است.

اسامی مرتبط:

نام‌های زیر از لحاظ معنا، مفهوم و یا مصداق به اسم الهه نزدیک می‌باشند.

شباهت در آوا:

نام‌های زیر با اسم الهه هم‌آوا بوده و دارای تلفظی مشابه هستند.

شباهت در نوشتار:

نام‌های زیر متشکل از حروف تشکیل دهنده اسم الهه بوده و از لحاظ نوشتاری به یکدیگر شبیه می‌باشند.

اسامی هم ابجد:

معادل ابجد در نام‌های زیر با معادل ابجد اسم الهه برابر است.

در حال بارگذاری ...