دانشنامه فرزند

معنی اسم پاییز - فرهنگ نام

پاییز

پروفایل اسم
پاییز
فارسی
جنسیت:
مونث
ریشه:
فارسی
معادل ابجد:
۳۰
بازخورد مردمی
میزان محبوبیت
4.8 / 5 220 211 9
مورد تایید ثبت‌احوال
157 143 14

توصیف سایر کاربران:

  • آیا اسم «پاییز» را می‌پسندید؟
  • آیا شما و یا اطرافیان شما توانسته‌اند اسم «پاییز» را در شناسنامه فرزند خود ثبت نمایند؟
متاسفانه خطایی در ثبت اطلاعات شما پیش آمده است.
معنا و مفهوم

برگ ریزان، مجازا دختر زیبا رو

Hapgood_Pond_-_Flickr_-_USDAgov.jpg

پاییز در ویکی‌پدیا:

پاییز یا خَزان (در فارسی تاجیکستان تیرَه‌ماه) یکی از چهار فصل اقلیم معتدل است. در نیم‌کرهٔ شمالی با برج‌های میزان، عقرب و قوس؛ ماه‌های مهر، آبان و آذر برابر است. پاییز از نظر ستاره‌شناختی بین دو نقطهٔ اعتدال پاییزی و انقلاب زمستانی است. از نظر گاه‌شماری هجری خورشیدی، در روز یکم مهر آغاز می‌شود و تا پایان آذر ادامه می‌یابد. بر پایهٔ تقویم میلادی فصل پاییز در اصل در نیمکره شمالینیم‌کرهٔ شمالی جهان در حدود ۲۳ سپتامبر (۱ مهر) و در نیمکره جنوبی پیرامون ۲۱ مارس (۱ فروردین) آغاز می‌شود. زمان پایان آن در نیمکره شمالی ۲۱ دسامبر (۳۰ آذر) و در نیمکره جنوبی ۲۱ ژوئن (۳۱ خرداد) است. به هنگام پاییز بسیاری از انواع گیاهان برگ‌های خود را از دست می‌دهند و به‌اصطلاح خزان می‌کنند. دمای هوا نیز در فصل پاییز تا اندازهٔ زیادی پایین‌تر از تابستان است. در پاییز، روزها کوتاه‌تر و شب‌ها طولانی‌تر می‌شوند. در بخش‌هائی از جهان در این فصل میزان بارش زیادتر می‌شود. کلمه انگلیسی autumn (پائیز) از کلمه فرانسوی "automne" گرفته شده‌است و استفاده از آن برای نام این فصل از قرن شانزدهم میلادی رایج شد. نام fall هم که در آمریکای شمالی برای این فصل استفاده می‌شود احتمالاً از عبارت fall of the leaves (برگ ریزان) گرفته و خلاصه شده‌است. واژه پادیز (پادێز pādēz) در پارسی میانه به معنی پاییز بوده که آن را به زمستان یا خرمن مربوط دانسته‌اند. این واژه به چم گردآوری و جمع کردن است که اوستایی آن چنین است: Paitidaeza. احتمالاً به این خاطر به معنای گردآوری و جمع کردن آمده‌است که واپسین فرصت اندوختن آذوقه پیش از فرارسیدن زمستان است یا اینکه واپسین فرصت جمع‌آوری خرمن است، چون آخرین خرمن‌های کشاورزان در پاییز گردآوری می‌شود.روز اعتدال پابیزی را در ایران از دیرباز جشن می‌گرفته‌اند. این جشن که در روز مهر از ماه مهر برگزار می‌شود جشن مهرگان نام دارد. پاییز همانند بهار پل میان تابستان و زمستان است.

اطلاعات فوق به صورت خودکار از تارنمای ویکی‌پدیا فراخوانی و بارگذاری شده است. شما می‌توانید نسخه اصلی و کامل مطلب را در ویکی‌پدیا مطالعه نمایید.

پاییز در ویکی‌واژه:

فارسی ریشه‌شناسی پهلوی اسم یکی از فصول چهارگانه سال و آن فصل سوم سال است که از اول مهر تا سی آذر می‌باشد. منابع فرهنگ لغت معین پاییز سومین فصل سال. خزان . خریف . برگ ریزان . تیر. تیرماه . بادبیز. بادبز. سفیدبری . و آن مدت ماندن آفتاب است در بروج میزان و عقرب و قوس . مترادف‌ها خزان برگردان‌ها ریشه‌شناسی [[{|class"wikitable" style"text]] و align:center"|+فصل‌ها |-! بهار !! تابستان !! پاییز !! زمستان |}

فارسی چروکی انگلیسی فیجیایی فرانسوی مجاری کردی لائوسی لیتوانیایی مالاگاسی هلندی لهستانی پرتغالی تاجیکی ترکی استانبولی چینی

اطلاعات فوق به صورت خودکار از تارنمای ویکی‌واژه فراخوانی و بارگذاری شده است. شما می‌توانید نسخه اصلی و کامل مطلب را در ویکی‌واژه مطالعه نمایید.
طریقه نوشتار
پیرامون وب
پیشنهاد سایر اسامی

اسامی مرتبط:

نام‌های زیر از لحاظ معنا، مفهوم و یا مصداق به اسم پاییز نزدیک می‌باشند.

شباهت در آوا:

نام‌های زیر با اسم پاییز هم‌آوا بوده و دارای تلفظی مشابه هستند.

شباهت در نوشتار:

نام‌های زیر متشکل از حروف تشکیل دهنده اسم پاییز بوده و از لحاظ نوشتاری به یکدیگر شبیه می‌باشند.

اسامی هم ابجد:

معادل ابجد در نام‌های زیر با معادل ابجد اسم پاییز برابر است.

اسامی مرتبط:

نام‌های زیر از لحاظ معنا، مفهوم و یا مصداق به اسم پاییز نزدیک می‌باشند.

شباهت در آوا:

نام‌های زیر با اسم پاییز هم‌آوا بوده و دارای تلفظی مشابه هستند.

شباهت در نوشتار:

نام‌های زیر متشکل از حروف تشکیل دهنده اسم پاییز بوده و از لحاظ نوشتاری به یکدیگر شبیه می‌باشند.

اسامی هم ابجد:

معادل ابجد در نام‌های زیر با معادل ابجد اسم پاییز برابر است.

در حال بارگذاری ...