دانشنامه فرزند

آزمایش خون در دوران بارداری
آزمایش خون

دانشنامه فرزند: پزشک شما در اولین جلسه معاینه آزمایش خون را برای برخی آزمایش های استاندارد تجویز می کند تا وضعیت سلامتی عمومی و همچنین اطمینان از مصونیت تان را در برابر عفونت های خاص کنترل کند.

تشخیص گروه خون، عامل ارهاش و وضعیت پادتن

گروه خون یعنی اینکه نوع خون شما AB ،B ،A یا O باشد و منظور از ارهاش خون مثبت یا منفی بودن آن است. آزمایش پادتن برای مشخص کردن پادتن های گروه خونی خاص به آنتی ژن های خاص صورت می گیرد.

شمارش کامل گویچه های خون (CBC)

این آزمایش کم خونی را کنترل می کند که تعداد پایین گویچه های خون را نشان می دهد. این آزمایش همزمان شمارش پلاکت ها را نیز کنترل می کند.

VDRL

این آزمایش وجود سیفلیس را کنترل می کند که یک بیماری مقاربتی است. این آزمایش بسیار دقیق است ولی گاهی به اشتباه جواب آن مثبت می شود. یک آزمایش مثبت اشتباه می تواند در نتیجه وجود بیماری دیگری مانند لوپوس یا سندرم پادتن آنتی فسفولیپید باشد. آزمایش VDRL غیر تشخیصی است و بنابراین برای محرز کردن تشخیص سیفلیس باید یک آزمایش دقیق تر خون انجام شود.

هپاتیت ب

این آزمایش وجود ویروس های هپاتیت را کنترل می کند. این ویروس ها در انواع گوناگونی بروز می کند. ویروس هپاتیت ب از نوعی است که می تواند بدون ایجاد علایم بالینی به وجود آید. در واقع بیماری برخی از خانم ها تنها با انجام آزمایش خون تشخیص داده می شود، مانند آزمایشی که در طول دوران بارداری انجام شده است.

سرخجه

اکثر خانم ها در مقابل سرخجه واکسینه شده اند یا به خاطر اینکه در گذشته به آن مبتلا شده اند خون آن ها ناقل پادتن است، که به همین دلیل ابتلا به سرخجه در دوران بارداری بسیار نادر است. اکثر پزشکان برای اینکه بدانند مادر نسبت به سرخجه مصونیت دارد یا نه در همان جلسه اول معاینه دوران بارداری آزمایش تجویز می کنند. هر خانمی که مصونیت نداشته باشد به او توصیه می شود از تماس با افراد بیمار پرهیز کند، همچنین پزشک توصیه می کند هر چه زودتر پس از زایمان خود را در برابر سرخجه واکسینه کنند تا در بارداری های بعدی آسیب پذیر نباشند.

ایدز یا HIV

از آنجایی که دارو و درمان به منظور کاهش خطر انتقال به جنین، همچنین کند کردن روند بیماری مادر وجود دارد آگاهی نسبت به وضعیت ایدز در شما بسیار حائز اهمیت است. پزشک معمولا می تواند این آزمایش را همزمان با سایر آزمایش های خون دوران بارداری انجام دهد.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «آزمایشات و مراقبت ها» واقع در بخش «بارداری» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 14 کاربر 4.2 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ اولین روز از آخرین قاعدگی، کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...