دانشنامه فرزند

سونوگرافی در سه ماهه اول بارداری
سونوگرافی

دانشنامه فرزند: دستگاه سونوگرافی از امواج صوتی برای ایجاد تصویری از رحم و جنین درون آن استفاده می کند. معاینات از طریق سونوگرافی بدون اشعه است و روش آن هم برای شما و هم برای جنین بی خطر می باشد. ممکن است پزشک در سه ماهه اول انجام یک سونوگرافی را به شما توصیه کند.

تاریخ دقیق زایمان

سونوگرافی نشان می دهد جنین از تاریخ آخر قاعدگی شما کوچک تر یا بزرگ تر است. اگر اندازه سری – باسنی (از تاج سر تا سرین جنین) بیشتر از سه یا چهار روز بعد از تاریخ زایمان شما باشد ممکن است پزشک تاریخ زایمان شما را تغییر بدهد. سونوگرافی در سه ماهه اول در واقع دقیق تر از سونوگرافی های بعدی برای تعیین یا قطعی کردن تاریخ زایمان است.

نیروی حیاتی جنین

سونوگرافی از هفته پنجم تا ششم بارداری ضربان قلب جنین را تشخیص می دهد، پس از آنکه ضربان قلب تشخیص داده شد خطر سقط جنین به طور چشمگیری (در حدود 3 درصد) کاهش می یابد. قبل از هفته پنجم خود جنین قابل مشاهده نیست در عوض سونوگرافی تنها می تواند کیسه بارداری را نشان دهد.

ناهنجاری های جنینی

اگر چه بررسی کامل از طریق سونوگرافی برای تشخیص ناهنجاری های جنینی تا حدود 20 هفتگی انجام نمی شود، برخی مشکلات از هفته های 11 و 12 مشخص است. بسیاری از ساختارهای مغز، ستون فقرات، دست ها و پاها، شکم و مجاری ادرار از طریق سونوگرافی مهبلی قابل مشاهده اند. به علاوه ظهور کلفتی در پشت سر جنین که به عنوان شفافیت افزایش یافته پس سری شناخته شده است به خطر مضاعف برای بیماری های خاص ژنتیکی یا کروموزومی اشاره می کند.

تعداد جنین

سونوگرافی نشان می دهد بیشتر از یک جنین باردارید یا نه. به علاوه ظهور غشایی که جنین را جدا می کند، همچنین موقعیت جفت در تشخیص این نکته که آیا فرزندان تان دارای یک جفت هستند یا اینکه جفت های جداگانه دارند کمک می کند.

وضعیت تخمدان ها

گاهی اوقات سونوگرافی وجود کیست کوچکی را نشان می دهد که کیست جسم زرد بدن گفته می شود. این کیست در جایی که تخم آزاد می شود شکل می گیرد. بعد از گذشت سه یا چهار ماه از بین می رود. دو نوع کیست دیگر کیست درموئید و کیست ساده نام دارد که ربطی به بارداری ندارد و ممکن است به طور تصادفی در بررسی سونوگرافی دیده شود. ضرورت برداشتن این کیست ها و زمان درآوردن آن ها به اندازه کیست و هر یک از علایمی که دارد بستگی می یابد.

وجود فیبروم

فیبروم ها رشد توده های عضلانی خوش خیمی است که رحم را به وجود می آورد. به شدت شایع است و پزشک شما اغلب آن ها را در طی انجام سونوگرافی های عادی تشخیص می دهد.

موقعیت بارداری

گاهی بارداری ممکن است در خارج از رحم واقع شود که به آن بارداری خارج از رحم گفته می شود.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «آزمایشات و مراقبت ها» واقع در بخش «بارداری» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 86 کاربر 4.3 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ اولین روز از آخرین قاعدگی، کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...