دانشنامه فرزند

آزمایش های مرجع خون پیش از بارداری
آزمایش خون

دانشنامه فرزند: هنگامی که به دنبال جوابی برای سوال «چرا باردار نشده ام» می گردید ممکن است پزشک برای تان آزمایش مرجع خون تجویز نماید. این آزمایش از ساده ترین آزمایش هایی است که می توانید انجام دهید فقط باید صبر کنید تا عادت ماهیانه شروع شود و بعد از روز دوم یا سوم به آزمایشگاه بروید و آزمایش ها را انجام دهید.

نتایج آزمایش معمولا دو یا سه روزه آماده می شود و اطلاعات نسبتا خوبی درباره وضعیت باروری به شما می دهد. هورمون های همسرتان به ویژه FSH ،LH و تستوسترون هم باید برای تولید مناسب اسپرم در وضعیت طبیعی باشد. بیشتر پزشکان فقط در حالتی این آزمایش را انجام می دهند که آزمایش منی همسرتان غیر طبیعی باشد. مواردی که این آزمایش گزارش می دهد عبارتند از:

  • استرادیول: هورومون مادینه که در روز دوم یا سوم قاعدگی، معمولا بیش از 10 و کمتر از 80 است. میزان استرادیول بسیار کم ممکن است نشان دهنده فعالیت ناکافی تخمدان ها باشد و اینکه احتمالا خیلی خوب به تحریک واکنش نشان نمی دهند و نمی توانند تخمک طبیعی بسازند. استرادیول بالاتر از 80 پیکوگرم به میلی لیتر در روز سوم ممکن است نشانه کیست در تخمدان باشد، همچنین نشانه بدی در مورد بارداری در همان دوره است.

  • پروژسترون: در روز دوم یا سوم قاعدگی، پروژسترون باید پایین باشد مثلا کمتر از 2. میزان پروژسترون در نیمه دوم چرخه ماهیانه پس از تخمک گذاری افزایش می یابد و بعد از آزاد کردن تخمک باید بیش از 10 نانوگرم بر میلی لیتر باشد. پروژسترون از جسم زرد حاصل می شود که در حقیقت باقی مانده فولیکول بعد از تخمک گذاری است و برای کاشته شدن (لانه گزینی) جنین ضروری می باشد.

  • هورمون جسم زرد (LH): سطح LH معمولا در روز دوم یا سوم قاعدگی 5 است. زنانی که تخمدان های پلی کیستیک دارند در روز دوم میزان هورمون LH در بدن شان به طور چشمگیری بیشتر از هورمون تحریک کننده جسم زرد است. LH در طول چرخه ماهیانه بیشتر می شود و وقتی آماده تخمک گذاری باشید از 40 هم فراتر می رود.

  • هورمون تحریک کننده جسم زرد (FSH): مقدار این هورمون با توجه به آزمایشگاهی که به آن مراجعه می کنید در روز دوم یا سوم قاعدگی باید کمتر از 10 یا 11 باشد. میزان بالای این هورمون بیانگر کاهش ذخیره تخمدان یا دوران قبل از یائسگی است، همچنین این احتمال وجود دارد که هر ماه تخمک نسازید.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «آمادگی جسمانی» واقع در بخش «پیش از بارداری» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 14 کاربر 4.1 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ اولین روز از آخرین قاعدگی، کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...