دانشنامه فرزند

پاپ اسمیر
پاپ اسمیر

دانشنامه فرزند: شما باید پاپ اسمیر را هر دو سال یک بار بعد از اولین آمیزش جنسی یا از 21 سالگی به بعد آغاز کنید. در صورتی که بالای 30 سال سن دارید هر سه سال یک بار باید پاپ اسمیر انجام شود.

آزمایش پاپ یا پاپ اسمیر چیست؟

در این آزمایش نمونه های سلولی برداشته شده از قسمت دهانه رحم خانم ها بررسی می شود. هدف پاپ اسمیر کشف سرطان یا عوارضی است که به سرطان تبدیل می شوند. نمونه برداری در تست پاپ اسمیر خیلی راحت و بدون درد و بیهوشی در مطب ماما یا پزشک صورت می گیرد و سپس به آزمایشگاه ارسال می گردد. جهت نمونه برداری پزشک یا ماما با وسیله ای به نام اسپکولوم، دهانه دستگاه تناسلی را باز می کند تا بتواند گردن رحم را ببیند بعد با یک نمونه گیر (اسپاچولا) و یک برس کوچک، سلول های دهانه رحم را جمع آوری می کند. پاپ اسمیر گاهی نشان دهنده عفونت هم هست اما نمی توان برای تشخیص بیماری های مقاربتی به آن تکیه کرد و آزمایش های اختصاصی لازم است.

بهترین زمان برای انجام پاپ اسمیر

این آزمایش نباید در زمان خونریزی قاعدگی انجام شود، نباید لکه بینی و خونریزی داشته باشید. بهترین زمان انجام آزمایش پاپ اسمیر در فاصله روزهای 12 تا 18 دوره قاعدگی می باشد و در صورتی که باردارید می توانید در سه ماهه اول این تست را انجام دهید. در دوران بارداری بهترین زمان دو هفته بعد از اولین روز آخرین قاعدگی می باشد، در صورتی که بعد از زایمان می خواهید پاپ اسمیر انجام دهید باید حداقل 8 هفته از زایمان تان گذشته باشد. در صورتی که نیاز به تکرار پاپ اسمیر دارید باید به فاصله زمانی بیشتر از 8 هفته از پاپ اسمیر قبلی باشد. حداقل 48 ساعت پیش از انجام آزمایش از نزدیکی، شست و شوی واژن و استفاده از کرم های واژینال پرهیز کنید.

تفسیر نتایج پاپ اسمیر

حداقل سه هفته ممکن است طول بکشد تا آزمایشگاه نتایج را اعلام کند. در صورتی که در نتیجه، پاپ اسمیر طبیعی باشد یعنی دهانه رحم طبیعی به نظر می رسد و مشکلی وجود ندارد. در صورتی که در نتیجه، پاپ اسمیر غیرطبیعی اعلام گردد به این معنی است که سلول های بررسی شده ظاهر طبیعی نداشته و تکرار آزمایش نیاز است.

اگر پاپ اسمیر مثبت باشد و نتیجه تغییرات سلولی غیرطبیعی و سرطانی را نشان بدهد در چنین شرایطی باید اقداماتی را برای بیمار انجام داد. اگر تشخیص به موقع و در مراحل اولیه ابتلا صورت گرفته باشد، درمان معمولا با برداشتن قسمتی که دچار تغییرات سلولی شده یا برداشتن کل رحم انجام می شود ولی در صورتی که تشخیص به موقع صورت نگیرد و ابتلا به سرطان در مراحل پیشرفته باشد درمان سخت تر می شود. در چنین شرایطی ممکن است غدد لنفاوی و قسمت های دیگر بدن هم تا حدودی درگیر سرطان شده باشند در این صورت علاوه بر عمل جراحی رادیوتراپی و گاهی شیمی درمانی توصیه می شود.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «آمادگی جسمانی» واقع در بخش «پیش از بارداری» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 11 کاربر 4.5 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ اولین روز از آخرین قاعدگی، کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...