دانشنامه فرزند

آزمایش شمارش کامل خون
آزمایش شمارش کامل خون

دانشنامه فرزند: شمارش کامل سلول های خونی (CBS) یک آزمایش خون برای ارزیابی سلامت کلی شما و تشخیص طیف گسترده ای از اختلالات از جمله کم خونی، عفونت و سرطان خون می باشد.

  • WBS (گلبول های سفید خون): این گلبول ها از بدن در مقابل عفونت محافظت می کنند. اگر عفونت رخ دهد گلبول های سفید خود به ویروس یا باکتری ها حمله می کنند و آن ها را نابود می سازند، گلبول های سفید خون از گلبول های قرمز خون بزرگ ترند اما در تعداد کمتر می باشند. مقدار طبیعی آن 4500 تا 11000 سلول در هر میلی متر مکعب است. افزایش تعداد WBS نشان دهنده واکنش التهابی به خصوص عفونت در بدن است.

  • RBS (گلبول های قرمز خون): گلبول های قرمز خون اکسیژن را از ریه به سمت سایر نقاط بدن حمل می کنند، همچنین دی اکسیدکربن را به ریه باز می گردانند تا در بازدم خارج شود. اگر تعداد گلبول های قرمز خون کم باشد (کم خونی) بدن ممکن است در دریافت اکسیژن با مشکل مواجه شود. تعداد زیاد از حد گلبول های قرمز خون می تواند باعث بسته شدن عروق خونی کوچک (مویرگ) شود. مقدار طبیعی RBS در مردان 4.5 تا 5.5 میلیون در میلی متر مکعب و در زنان 4.0 تا 5.0 میلیون در میلی متر مکعب و در نوزادان 4.1 تا 6.1 میلیون در میلی متر مکعب است.

  • HGB (هموگلوبین): هموگلوبین پروتئینی است که در گلبول های قرمز خون وجود دارد و نقش آن حمل و نقل اکسیژن و دی اکسیدکربن در خون است. در صورتی که میزان هموگلوبین خون بیشتر از حد طبیعی باشد غلظت خون رخ می دهد، میزان پایین تر از حد طبیعی هموگلوبین می تواند فرد را دچار کم خونی سازد. مقدار طبیعی آن برای مردان 14 تا 18 gr/dl و در زنان 12 تا 16 گرم در دسی لیتر می باشد.

  • HCT (هماتوکریت): به نسبت درصد گویچه های قرمز در خون هماتوکریت می گویند. حجم خون از گویچه ها و پلاسما تشکیل شده است و هر میزان هماتوکریت باشد مابقی حجم خون را پلاسما تشکیل می هد. هماتوکریت بین 45 تا 52 درصد برای مردان و 37 تا 48 درصد برای زنان متغیر و طبیعی می باشد. کمتر بودن میزان هماتوکریت به معنی کم خونی و بیشتر بودن آن باعث افزایش غلظت خون می گردد.

  • MCV (متوسط حجم سلولی): MCV نشان دهنده اندازه و حجم گلبول های قرمز است که در تشخیص نوع کم خونی اهمیت دارد. معمولا در کم خونی فقر آهن قطر گلبول قرمز کم می شود و در کم خونی ناشی از کمبود ویتامین B12 و یا فولات، قطر گلبول قرمز بیشتر از میزان طبیعی می شود مقدار طبیعی MCV از 83 تا 97 فمتولیتر می باشد.

  • MCH (متوسط هموگلوبین گلبولی): MCH، محاسبه مقدار متوسط هموگلوبین درون گلبول قرمز است. در کم خونی ماکروسیتیک گلبول ها بزرگ تر بوده و MCH افزایش می یابد، در حالی که در کم خونی آهن MCH کاهش می یابد. محدوده طبیعی آن 26 تا 32 پیکوگرم است.

  • MCHC (غلظت متوسط هموگلوبین گلبولی): وقتی هموگلوبین به صورت غیرطبیعی در گلبول قرمز رقیق شود، گلبول قرمز کم رنگ تر از حد نرمال می شود که در کم خونی فقر آهن و تالاسمی مشاهده می گردد. افزایش MCHC هنگامی رخ می دهد که هموگلوبین به صورت غیرطبیعی داخل گلبول قرمز تغلیظ شود مثلا در سوختگی ها. مقدار طبیعی MCHC از 32 تا 36 گرم در دسی لیتر می باشد.

  • PLT (تعداد پلاکت ها): پلاکت ها اجزای کوچک مسطحی هستند که در خون وجود دارند و از بقیه سلول های خونی بسیار کوچک ترند. محدوده طبیعی تعداد پلاکت در خون بین 150 هزار تا 450 هزار در هر میکرو میلی لیتر است. پلاکت بالای 450 هزار را بیماری ترومبوسیتوز و پلاکت های کمتر از 150 هزار را بیماری ترومبوسیتوپنی می نامند.

  • MPV (متوسط حجم پلاکتی): MPV متوسط اندازه پلاکت ها را تعیین می کند. بالا بودن شاخص MPV به معنای بزرگ تر بودن پلاکت هاست که می تواند فرد را در خطر حملات قلبی قرار دهد. پایین بودن MPV به معنای کوچک تر بودن پلاکت هاست و در این شرایط فرد مستعد خونریزی خواهد بود. محدوده طبیعی MPV از 7.5 تا 11.5 فمتولیتر است.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «آمادگی جسمانی» واقع در بخش «پیش از بارداری» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 14 کاربر 4.7 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ اولین روز از آخرین قاعدگی، کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

مقالات

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...