دانشنامه فرزند

آزمایش هورمون تیروئید
تیروئید

دانشنامه فرزند: آزمایش هورمون تیروئید نوعی آزمایش خون است که عملکرد غده تیروئید را بررسی می کند. غده تیروئید میزان سوخت و ساز انرژی بدن را تنظیم می کند و بر رشد مغز، تنفس، قلب، درجه حرارت بدن، قدرت عضلانی، خشکی پوست، چرخه قاعدگی، وزن و سطح کلسترول تاثیرگذار است.

سطح TSH

آزمایش TSH میزان هورمون های محرک تیروئید را که از هیپوفیز ترشح می شود اندازه گیری می کند. TSH آزمایشی دقیق است که برای تشخیص هم پرکاری و هم کم کاری تیروئید استفاده می شود. اگر میزان TSH کمتر از محدوده طبیعی باشد نشان دهنده پرکاری تیروئید است و اگر سطح آن بالاتر از حد طبیعی باشد نشان دهنده کم کاری تیروئید است.

افرادی که دچار کم کاری تیروئید هستند به دلیل پایین بودن سطح هورمون های تیروئید TSH بیشتری تولید می کنند زیرا غده هیپوفیز می خواهد غده تیروئید را برای هورمون های بیشتر تحریک کند. اگر نتیجه TSH غیرطبیعی باشد باید بررسی های بیشتری در خصوص علت این اختلال انجام گیرد. محدود طبیعی تیروتروپین سرم یا TSH از 0.5 تا 6 میکرو واحد بر میلی لیتر است.

سطح T4

T4 در خون به دو شکل وجود دارد:

  • T4 متصل به پروتئین حامل که در خون به صورت هورمون ذخیره ای در حال گردش می باشد و هر زمان که لازم باشد به T4 آزاد تبدیل می گردد.

  • T4 آزاد یا FT4، این شکل از T4 حالت فعال هورمون تیروئید می باشد و هر زمان لازم باشد وارد سلول ها می شود.

سطح بالاتر از حد طبیعی T4 یا FT4 نشان دهنده پرکاری تیروئید و سطح پایین تر از محدوده طبیعی T4 یا FT4 نشان دهنده کم کاری تیروئید است. در دوران بارداری و یا مصرف قرص های ضدبارداری سطوح پروتئین های حامل در خون افزایش می یابد بنابراین در برخی خانم ها بالا بودن سطح T4 الزاما نشان دهنده پرکاری تیروئید نمی باشد، در برخی از بیماری ها و یا هنگام استفاده از کورتیکواستروئیدها ممکن است سطح پروتئین های حامل هورمون های تیروئید کاهش یابد و در نتیجه سطح T4 کل کاهش پیدا کند و در این صورت نیز شخص به کم کاری تیروئید مبتلا نمی باشد. محدوده طبیعی تیروکسین سرم یا T4 از 4.6 تا 12 میکرو گرم بر دسی لیتر است و محدوده طبیعی تیروکسین آزاد یا FT4 از 0.7 تا 1.9 نانوگرم بر دسی لیتر می باشد.

سطح T3

افرادی که مشکوک به پرکاری تیروئید هستند و سطح T4 طبیعی دارند لازم است که آزمایش شاخص T3 را انجام بدهند. در برخی از موارد پرکاری تیروئید سطح FT4 طبیعی است ولی سطح T3 آزاد یا FT3 افزایش می یابد بنابراین اگر پزشک به پرکاری تیروئید مشکوک باشد اندازه گیری هر دو شاخص T4 و T3 می تواند مفید باشد. آزمایش T3 به تنهایی در تشخیص کم کاری تیروئید مفید نیست زیرا سطح آن تا زمانی که کم کاری تیروئید به مراحل شدید خود نرسد کاهش نمی یابد. محدوده طبیعی تری یدوتیرونین آزاد یا FT3 از 230 تا 619 پیکوگرم بر دسی لیتر می باشد.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «آمادگی جسمانی» واقع در بخش «پیش از بارداری» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 10 کاربر 4.8 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ اولین روز از آخرین قاعدگی، کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

مطالب پلکان

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...