دانشنامه فرزند

غربالگری سه ماهه اول بارداری
غربالگری سه ماهه اول بارداری

دانشنامه فرزند: غربالگری مرحله اول یا سه ماهه اول بارداری در هر سنی و به همه خانم های باردار توصیه می شود. این تست ترکیبی از آزمایش خون و سونوگرافی می باشد.

تست غربالگری مرحله اول چیست؟

تست غربالگری سه ماهه اول که اصطلاحا به آن FTS نیز گفته می شود به طور هم زمان دو شاخص خونی PAPP-A و Free BhCG و یک شاخص سونوگرافی NT را اندازه گیری می کند. تست غربالگری ارزیابی احتمال وجود بیماری با یک وضعیت خاص است، پس در تست های غربالگری یک نتیجه مثبت تنها افزایش ریسک را نشان می دهد که باید با روش های تشخیصی تائید گردند. اگر نتیجه تست منفی شد به این معنی است که احتمال وجود نقص در جنین آنقدر پایین است که احتیاج به پیگیری نداردT ولی تضمینی وجود ندارد که نوزاد طبیعی باشد.

زمان انجام تست غربالگری مرحله اول

زمان انجام این تست از 11 هفته و صفر روز تا 13 هفته و 6 روز می باشد. آزمایش خون غربالگری نیازی به ناشتا بودن ندارد.

سونوگرافی NT و NB

به ضخامت فضای شفاف پشت گردن جنین NT می گویند. از 10 هفته و 3 روز تا 13 هفته و 6 روز قابل اندازه گیری است. پس از 14 هفتگی احتمال این که نتوان آن را اندازه گرفت بیشتر است. رنج نرمال آن بین 1 تا 2 است. بالا رفتن بیش از 2.5 mm با DR حدود 90 درصد می تواند اولین هشدار در بروز سندرم داون باشد. البته اندازه نرمال NT در جنین با توجه به سن بارداری و CRL جنین سنجیده می شود.

مشاهده تیغه استخوان بینی (NB) همزمان با NT یعنی در حدود 10 الی 14 هفته انجام می شود. در صورتی که تیغه میانی اصلا تشکیل نشده باشد 60 درصد احتمال سندرم داون و 55 درصد احتمال سندرم ترنر داده می شود. در تصویر بینی باید سه خط مشخص شود، خط بالایی نشانه پوست است، خط پایین که ضخیم تر و اکوژن تر از پوست است استخوان بینی و خط سوم که تقریبا در ادامه پوست و کمی بالاتر قرار دارد نشانه نوک بینی است.

آزمایش خون غربالگری

در یک بارداری طبیعی غلظت BhCG به طور سریع و پس از لانه گزینی جنین افزایش یافته و در حدود هفته دهم بارداری به حداکثر میزان خود می رسد و پس از آن به تدریج کاهش می یابد. هرگونه افزایش غیرطبیعی BhCG ریسک بروز سندرم داون را افزایش می دهد.

پروتئین PAPP-A (Pregnancy Associated Plasma Protein A)، توسط جفت در حال تکامل، تولید شده و غلظت آن در خون مادر پس از هفته هفتم بارداری افزایش می یابد. PAPP-A در طی هفته های 10 الی 13 بارداری اندازه گیری می شود و هر گونه کاهش غیرطبیعی آن احتمال بروز سندرم داون را افزایش می دهد.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «آزمایشات و مراقبت ها» واقع در بخش «بارداری» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 102 کاربر 4 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ اولین روز از آخرین قاعدگی، کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...