دانشنامه فرزند

مراقبت از دندان ها

بیماری : مراقبت از دندان ها

مطالبی که در زیر مشاهده می‌نمایید از لحاظ مفهوم و یا محتوا با گروه مراقبت از دندان ها مرتبط بوده و در رده بیماری قرار می‌گیرند. برای مطالعه کامل مقالات دانشنامه فرزند می‌توانید به صفحه طبقه‌بندی مطالب مراجعه نمایید و یا اینکه از طریق سیستم جستجو مطلب مورد نظر خود را پیدا کنید.

جوانه زدن دندان ها

زمانبندی جوانه زدن دندان با توجه به عوامل خانوادگی (هم ارث و هم تغذیه) تا حدودی متغیر است. گاه جوانه زدن دندان به دلیل ابتلا به کم کاری تیروئید با تاخیر قابل توجه صورت می گیرد.

  1. هرگز داخل بطری کودک مایعات شیرین شده به او ندهید. زیرا دندان های او به طور مداوم درون مایعی شیرین شناور می شوند و ممکن است مشکلی به نام سندرم بطری در او به وجود بیاورد که تمام دندان های کودک از سه سالگی فاسد می شوند.

  2. دادن خوراکی های شیرین بین وعده های غذایی تعداد دفعاتی را که دندان ها در معرض اسیدهای مخرب قرار می گیرند افزایش می دهد به همین دلیل باید سعی کنید شیرینی ها را در پایان وعده غذایی اصلی به کودک بدهید.

  3. اگر به کودک شیرینی می دهید سعی کنید تافی های چسبناک به او ندهید زیرا این شیرینی ها برای مدت طولانی تری به دندان ها می چسبند.

  4. دادن کمی پنیر بعد از خوردن وعده غذایی موجب می شود که بزاق دهان حالت قلیایی پیدا کند و در نتیجه فعالیت اسیدهای مضر برای دندان ها را خنثی می کند.

  5. بهتر است به جای دادن یک پاکت آب نبات یک تکه کیک به کودک بدهید. خوردن کیک فقط چند دقیقه طول می کشد در حالی که کودک تمام بعد از ظهر را به خوردن آب نبات می گذراند.

  6. برای جلوگیری از فساد دندان کودک سعی کنید به عنوان جایزه میوه یا ماست بدون قند به او بدهید.

از حدود سه سالگی کودک، باید برنامه دقیقی برای مراقبت از دندان های او در نظر بگیرید. با اینکه کودکان در این سن تمایل دارند که خودشان مسواک زدن دندان های شان را انجام بدهند، اما باید این کار تحت نظارت یک بزرگ تر انجام شود. هر شش ماه یک بار باید فرزند خود را به دندان پزشکی ببرید تا ریشه دندان های او را کنترل کند.

مطالبی که در بالا مشاهده می‌نمایید، تنها بخشی از محتوای موجود در دانشنامه فرزند است. در حال حاضر شما در گروه «مراقبت از دندان ها» واقع در رده «بیماری» و بخش «نوپا» می‌باشید.
در حال بارگذاری ...